Connect With Us!

findUsOnFacebookfuotwitter

Recent Updates

Recreational Game Schedule

 

PCYSA Recreational League Game Schedule, Spring 2015

 

U-6 Spring 2015 Schedule

U-8 Spring 2015 Schedule

U-10 Spring 2015 Schedule

U-14 Spring 2015 Schedule

 

 U-6 Schedule

Date Time Team 1 1 Team 2  2 Field
Sat 4/4/2015 9:30 AM Little FIJI Call, Baker The Knights Krok, Gross,  Field 6
Sat 4/4/2015 10:30 AM Rockets Williamson Beefcakes White, Conviser, Gallagher Field 7
Sat 4/4/2015 10:30 AM Log Rollers Seewer, Palalay Lions Cantonwine, Miller Field 8
Sat 4/4/2015 11:30 AM Venom Brendza, Smith Grillers Myers, Mitchell Field 6
Sat 4/11/2015 9:30 AM Lions Cantonwine, Miller Rockets Williamson Field 7
Sat 4/11/2015 10:30 AM The Knights Krok, Gross,  Venom Brendza, Smith Field 8
Sat 4/11/2015 10:30 AM Beefcakes White, Conviser, Gallagher Log Rollers Seewer, Palalay Field 6
Sat 4/11/2015 11:30 AM Grillers Myers, Mitchell Little FIJI Call, Baker Field 7
Sat 4/18/2015 9:30 AM Venom Brendza, Smith Beefcakes  White, Conviser, Gallagher Field 8
Sat 4/18/2015 10:30 AM Rockets Williamson Log Rollers Seewer, Palalay Field 6
Sat 4/18/2015 10:30 AM The Knights Krok, Gross,  Grillers Myers, Mitchell Field 7
Sat 4/18/2015 11:30 AM Little FIJI Call, Baker Lions Cantonwine, Miller Field 8
Sat 4/25/2015 9:30 AM Lions Cantonwine, Miller Beefcakes White, Conviser, Gallagher Field 7
Sat 4/25/2015 10:30 AM Log Rollers Seewer, Palalay Grillers Myers, Mitchell Field 8
Sat 4/25/2015 10:30 AM Rockets Williamson The Knights Krok, Gross,  Field 6
Sat 4/25/2015 11:30 AM Little FIJI Call, Baker Venom Brendza, Smith Field 7
Sat 5/2/2015 9:30 AM Venom Brendza, Smith Log Rollers Seewer, Palalay Field 8
Sat 5/2/2015 10:30 AM Beefcakes  White, Conviser, Gallagher Little FIJI Call, Baker Field 7
Sat 5/2/2015 10:30 AM The Knights Krok, Gross,  Lions Cantonwine, Miller Field 6
Sat 5/2/2015 11:30 AM Grillers Myers, Mitchell Rockets Williamson Field 8
Sat 5/9/2015 9:30 AM Grillers Myers, Mitchell Beefcakes White, Conviser, Gallagher Field 7
Sat 5/9/2015 10:30 AM Log Rollers Seewer, Palalay The Knights Krok, Gross,  Field 8
Sat 5/9/2015 10:30 AM Little FIJI Call, Baker Rockets Williamson Field 6
Sat 5/9/2015 11:30 AM Lions Cantonwine, Miller Venom Brendza, Smith Field 7
Sat 5/16/2015 9:30 AM Beefcakes White, Conviser, Gallagher The Knights Krok, Gross,  Field 6
Sat 5/16/2015 10:30 AM Rockets Williamson Venom Brendza, Smith Field 8
Sat 5/16/2015 10:30 AM Grillers Myers, Mitchell Lions Cantonwine, Miller Field 7
Sat 5/16/2015 11:30 AM Log Rollers Seewer, Palalay Little FIJI Call, Baker Field 6

  U-8 Schedule

 

Date Time Team 1 1 Team 2  2 Field
Sat 4/4/2015 9:00 AM Saber-tooth Tigers Thomas/Hensley Tow Maters Dimos, Singer Field 3
Sat 4/4/2015 10:10 AM Protectors Keeney  Mighty Molars Grey, Knuth  Field 4
Sat 4/4/2015 10:10 AM The Bees O'Neal/Gram Chippers Shager, Benedix, Tucker Field 5
Sat 4/4/2015 11:20 AM Incisors Dobbs Mustangs McIntire, Conard Field 3
Sat 4/4/2015 11:20 AM Quarter Pounders McGrath/Parks/Mauk Bears Curran Field 4
Sat 4/11/2015 9:00 AM Tow Maters Dimos, Singer Incisors Dobbs Field 5
Sat 4/11/2015 10:10 AM Saber-tooth Tigers Thomas/Hensley Protectors Keeney  Field 5
Sat 4/11/2015 10:10 AM Bears Curran Chippers Shager, Benedix, Tucker Field 3
Sat 4/11/2015 11:20 AM The Bees O'Neal/Gram Mustangs McIntire, Conard Field 4
Sat 4/11/2015 11:20 AM Mighty Molars Grey, Knuth  Quarter Pounders McGrath/Parks/Mauk Field 3
Sat 4/18/2015 9:00 AM Mustangs McIntire, Conard Protectors Keeney  Field 5
Sat 4/18/2015 10:10 AM Chippers Shager, Benedix, Tucker Incisors Dobbs Field 4
Sat 4/18/2015 10:10 AM Bears Curran Saber-tooth Tigers Thomas/Hensley Field 3
Sat 4/18/2015 11:20 AM Mighty Molars Grey, Knuth  Tow Maters Dimos, Singer Field 4
Sat 4/18/2015 11:20 AM Quarter Pounders McGrath/Parks/Mauk The Bees O'Neal/Gram Field 5
Sat 4/25/2015 9:00 AM Chippers Shager, Benedix, Tucker Mustangs McIntire, Conard Field 5
Sat 4/25/2015 10:10 AM Incisors Dobbs Quarter Pounders McGrath/Parks/Mauk Field 4
Sat 4/25/2015 10:10 AM Protectors Keeney  Tow Maters Dimos, Singer Field 3
Sat 4/25/2015 11:20 AM The Bees O'Neal/Gram Bears Curran Field 3
Sat 4/25/2015 11:20 AM Saber-tooth Tigers Thomas/Hensley Mighty Molars Grey, Knuth  Field 5
Sat 5/2/2015 9:00 AM The Bees O'Neal/Gram Incisors Dobbs Field 4
Sat 5/2/2015 10:10 AM Quarter Pounders McGrath/Parks/Mauk Saber-tooth Tigers Thomas/Hensley Field 4
Sat 5/2/2015 10:10 AM Bears Curran Protectors Keeney  Field 5
Sat 5/2/2015 11:20 AM Mustangs McIntire, Conard Tow Maters Dimos, Singer Field 3
Sat 5/2/2015 11:20 AM Chippers Shager, Benedix, Tucker Mighty Molars Grey, Knuth  Field 5
Sat 5/9/2015 9:00 AM Mighty Molars Grey, Knuth  Bears Curran Field 4
Sat 5/9/2015 10:10 AM Tow Maters Dimos, Singer The Bees O'Neal/Gram Field 3
Sat 5/9/2015 10:10 AM Protectors Keeney  Incisors Dobbs Field 4
Sat 5/9/2015 11:20 AM Saber-tooth Tigers Thomas/Hensley Chippers Shager, Benedix, Tucker Field 5
Sat 5/9/2015 11:20 AM Mustangs McIntire, Conard Quarter Pounders McGrath/Parks/Mauk Field 3
Sat 5/16/2015 9:00 AM Incisors Dobbs Saber-tooth Tigers Thomas/Hensley Field 5
Sat 5/16/2015 10:10 AM Chippers Shager, Benedix, Tucker Protectors O'Neal/Gram Field 3
Sat 5/16/2015 10:10 AM Quarter Pounders McGrath/Parks/Mauk Tow Maters Dimos, Singer Field 4
Sat 5/16/2015 11:20 AM The Bees O'Neal/Gram Mighty Molars Grey, Knuth  Field 3
Sat 5/16/2015 11:20 AM Bears Curran Mustangs McIntire, Conard Field 4

 

  U-10 Schedule

Date Time Team 1 1 Team 2  2 Field
Sat 4/4/2015 9:00 AM Rockpile Gonzalez, Moore Inferno  Weltz, White Field 9
Sat 4/4/2015 10:10 AM Galaxy  Thomas/Hensley   Barrister United Smith Field 14
Sat 4/4/2015 11:20 AM Stingrays Thomas Eleven  Reece, Timcheck Field 9
Sat 4/11/2015 9:00 AM Eleven  Reece, Timcheck Rockpile Gonzalez, Moore Field 14
Sat 4/11/2015 10:10 AM Barrister United Smith Stingrays Thomas Field 9
Sat 4/11/2015 11:20 AM Inferno  Weltz, White Galaxy  Thomas/Hensley   Field 14
Sat 4/18/2015 9:00 AM Galaxy  Thomas/Hensley   Eleven  Reece, Timcheck Field 9
Sat 4/18/2015 10:10 AM Inferno  Weltz, White Barrister United Smith Field 14
Sat 4/18/2015 11:20 AM Rockpile Gonzalez, Moore Stingrays Thomas Field 9
Sat 4/25/2015 9:00 AM Stingrays Thomas Galaxy  Thomas/Hensley   Field 9
Sat 4/25/2015 10:10 AM Eleven  Reece, Timcheck Inferno  Weltz, White Field 14
Sat 4/25/2015 11:20 AM Barrister United Smith Rockpile Gonzalez, Moore Field 9
Sat 5/2/2015 9:00 AM Inferno  Weltz, White Stingrays Thomas Field 9
Sat 5/2/2015 10:10 AM Eleven  Reece, Timcheck Barrister United Smith Field 14
Sat 5/2/2015 11:20 AM Rockpile Gonzalez, Moore Galaxy  Thomas/Hensley   Field 9
Sat 5/9/2015 9:00 AM Inferno  Weltz, White Rockpile Gonzalez, Moore Field 14
Sat 5/9/2015 10:10 AM Barrister United Smith Galaxy  Thomas/Hensley   Field 9
Sat 5/9/2015 11:20 AM Eleven  Reece, Timcheck Stingrays Thomas Field 14
Sat 5/16/2015 9:00 AM Rockpile Gonzalez, Moore Inferno  Weltz, White Field 9
Sat 5/16/2015 9:00 AM Stingrays Thomas Eleven  Reece, Timcheck Field 14
Sat 5/16/2015 10:00 AM Galaxy  Thomas/Hensley   Barrister United Smith Field 14
Sat 5/16/2015 10:00 AM Barrister United Smith Rockpile Gonzalez, Moore Field 9
Sat 5/16/2015 11:00 AM Inferno  Weltz, White Stingrays Thomas Field 9
Sat 5/16/2015 11:00 AM Eleven  Reece, Timcheck Galaxy  Thomas/Hensley   Field 14

 

  U-14 Schedule

Date Time Team 1 1 Team 2  2 Field
Sat 4/4/2015 9:00 AM Iron Strong Tierney, Lopez, Ikwuakor Mighty Ducks Bannon, Bulter Field 10
Sat 4/4/2015 10:10 AM Draft Busters Plumer, Cornelo, Wheeler Heros Currans  Field 11
Sat 4/4/2015 11:20 AM Bouncers Beadles, Palmer Sew Tough Weltz, White Field 10
Sat 4/11/2015 9:00 AM Sew Tough Weltz, White Iron Strong Tierney, Lopez, Ikwuakor Field 11
Sat 4/11/2015 10:10 AM Bouncers Beadles, Palmer Draft Busters Plumer, Cornelo, Wheeler Field 10
Sat 4/11/2015 11:20 AM Heros Currans  Mighty Ducks Bannon, Bulter Field 11
Sat 4/18/2015 9:00 AM Mighty Ducks Bannon, Bulter Draft Busters Plumer, Cornelo, Wheeler Field 10
Sat 4/18/2015 10:10 AM Iron Strong Tierney, Lopez, Ikwuakor Bouncers Beadles, Palmer Field 11
Sat 4/18/2015 11:20 AM Sew Tough Weltz, White Heros Currans  Field 10
Sat 4/25/2015 9:00 AM Draft Busters Plumer, Cornelo, Wheeler Iron Strong Tierney, Lopez, Ikwuakor Field 11
Sat 4/25/2015 10:10 AM Bouncers Beadles, Palmer Heros Currans  Field 11
Sat 4/25/2015 11:20 AM Mighty Ducks Bannon, Bulter Sew Tough Weltz, White Field 10
Sat 5/2/2015 9:00 AM Heros Currans  Iron Strong Tierney, Lopez, Ikwuakor Field 10
Sat 5/2/2015 10:10 AM Bouncers Beadles, Palmer Mighty Ducks Bannon, Bulter Field 11
Sat 5/2/2015 11:20 AM Sew Tough Weltz, White Draft Busters Plumer, Cornelo, Wheeler Field 10
Sat 5/9/2015 9:00 AM Mighty Ducks Bannon, Bulter Iron Strong Tierney, Lopez, Ikwuakor Field 11
Sat 5/9/2015 10:10 AM Heros Currans  Draft Busters Plumer, Cornelo, Wheeler Field 10
Sat 5/9/2015 11:20 AM Sew Tough Weltz, White Bouncers Beadles, Palmer Field 11
Sat 5/16/2015 9:00 AM Mighty Ducks Bannon, Bulter Sew Tough Weltz, White Field 10
Sat 5/16/2015 9:00 AM Draft Busters Plumer, Cornelo, Wheeler Heros Currans  Field 11
Sat 5/16/2015 10:00 AM Bouncers Beadles, Palmer Heros Currans  Field 10
Sat 5/16/2015 10:00 AM Sew Tough Weltz, White Iron Strong Tierney, Lopez, Ikwuakor Field 11
Sat 5/16/2015 11:00 AM Iron Strong Tierney, Lopez, Ikwuakor Mighty Ducks Bannon, Bulter Field 11
Sat 5/16/2015 11:00 AM Draft Busters Plumer, Cornelo, Wheeler Bouncers Beadles, Palmer Field 10

Photo Day Schedule

Please be on time for photo day! Each team is scheduled an hour prior to their game on April 11 & 18th.

 This is done in order to help our photographers capture the best team and individual photos.

Please have your completed form ready to help the process.

 Note: Rain Date is April 25th. 

      PHOTO DAY: APRIL 11th     
Photo Time Game Time Team Coach Team Coach
8:00 AM 9:00 AM Lions Cantonwine, Miller Rockets Williamson
8:00 AM 9:00 AM Sew Tough Weltz, White Iron Strong Tierney, Lopez, Ikwuakor
9:00 AM 10:00 AM Little Kickers  Last Name (Alphabetically) A - L  
9:00 AM 10:10 AM The Knights Krok, Gross,  Venom Brendza, Smith
9:00 AM 10:10 AM Beefcakes White, Conviser, Gallagher Log Rollers Seewer, Palalay
9:00 AM 10:10 AM Bouncers Beadles, Palmer Draft Busters Plumer, Cornelo, Wheeler
10:00 AM 11:20 AM Grillers Myers, Mitchell Little FIJI Call, Baker
10:00 AM 11:20 AM Heros Currans  Mighty Ducks Bannon, Bulter
           
           
      PHOTO DAY: APRIL 18th     
           
Photo Time Game Time Team Coach Team Coach
8:00 AM 9:00 AM Galaxy  Thomas/Hensley   Eleven  Reece, Timcheck
8:00 AM 9:00 AM Mustangs McIntire, Conard Protectors Keeney 
9:00 AM 10:00 AM Little Kickers  Last Name (Alphabetically) M - Z  
9:00 AM 10:10 AM Rockpile Gonzalez, Moore Stingrays Thomas
9:00 AM 10:10 AM Chippers Shager, Benedix, Tucker Incisors Dobbs
9:00 AM 10:10 AM Bears Curran Saber-tooth Tigers Thomas/Hensley
10:00 AM 11:20 AM Inferno  Weltz, White Barrister United Smith
10:00 AM 11:20 AM Mighty Molars Grey, Knuth  Tow Maters Dimos, Singer
10:00 AM 11:20 AM Quarter Pounders McGrath/Parks/Mauk The Bees O'Neal/Gram

 

Join Us on Facebook
Follow us on Twitter